Olivový olej

Olivový olej je olej získaný z oliv (Olea europia)

Vlastnosti: Má zvláčňující, protizánětlivé, regenerační a prokrvující účinky. Je silně promašťující, proto je vhodný pro suchou, popraskanou a šupinatou pleť. Používá se i na ošetření podrážděné, problematické a aknózní pleti. Působí též příznivě na ekzémy, lupénku a zmírňuje alergické reakce. Má ochranné účinky proti slunečnímu záření a užívá se i na popáleniny.  

Původ:  Olivovník, který se může pochlubit životností až 400 let, byl po staletí uctíván v oblasti Středozemního moře. Ačkoli není jasné, odkud pochází, existuje přesvědčení, že jeho kultivace začala na Krétě a dalších řeckých ostrovech okolo roku 5000 před naším letopočtem. Všeobecně se má za původní místo výskytu Blízký východ, odkud se pomocí egyptské, fénické, řecké a římské civilizace jeho růst rozšířil na západ směrem ke Středozemnímu moři.

Výroba: Získává se lisováním nebo jinými mechanickými procesy. Čím dříve po sklizni se olivy vylisují, tím lépe. Pouze časné vylisování zajistí uchování vysokého obsahu všech vitamínů a dalších zdraví prospěšných substancí.

                    oliva                              olive-3151904_640

 

zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Arganov%C3%BD_olej, Tajemství kosmetiky - Vít Syrový