Jak se vyrábějí naše mýdla

Rádi bychom vás seznámili trošku odbornějším způsobem s tím, jak se vyrábějí naše přírodní mýdla. Protože si  firma Alepia zakládá na tom, že všechny produkty se obejdou bez zbytečné chemie, níže uvádíme postup a způsob výroby mýdel.

Samozřejmě samotná proměna olejů na mýdlo neprobíhá mávnutím kouzelného proutku, je zapotřebí tomuto procesu pomoci. A nyní tedy trochu odborných údajů, jak je uvádí mimo jiné i wikipedie. 

Zmýdelnění, neboli  saponifikace (zmýdelňování esterů) je alkalicky katalyzovaná hydrolýza esterů za vzniku příslušného alkoholu a alkalické soli mastné kyseliny (vyšší karboxylové kyseliny). 

Pokud se hydrolýza katalyzuje zásadou, jde o zmýdelňování. Zmýdelnění můžeme rozdělit na dvě reakce a to na samotnou hydrolýzu esteru na mastnou kyselinu a alkohol a reakci mastné kyseliny se zásadou, za vzniku soli:

Děj dostal název podle postupu při výrobě mýdla, při kterém je esterem tuk (triacylglycerol) a jako hydrolytické činidlo se používají roztoky hydroxidů (zásad NaOH nebo KOH). Vzniká sodná nebo draselná sůl kyseliny (sodné mýdlo a draselné mýdlo) a alkohol (glycerol)

  palmitylglycerol + hydroxid sodný → palmitát sodný + glycerol + voda

Jednodušeji řečeno, mýdlo se vyrábí za pomocí hydroxidu sodného a vhodných tuků, v našem případě olejů. Práce s hydroxidem (louhem) je nutnou součástí výroby. Hydroxid sodný nám v mýdlech provede nutné zmýdelnění.