Jak se vyrábějí naše mýdla

Rádi bychom vás seznámili trošku odbornějším způsobem s tím, jak se vyrábějí naše přírodní mýdla. Protože si  firma Alepia zakládá na tom, že všechny produkty se obejdou bez zbytečné chemie, níže uvádíme postup a způsob výroby mýdel.

Samozřejmě samotná proměna olejů na mýdlo neprobíhá mávnutím kouzelného proutku, je zapotřebí tomuto procesu pomoci. A nyní tedy trochu odborných údajů, jak je uvádí mimo jiné i wikipedie. 

Zmýdelnění, neboli  saponifikace (zmýdelňování esterů) je alkalicky katalyzovaná hydrolýza esterů za vzniku příslušného alkoholu a alkalické soli mastné kyseliny (vyšší karboxylové kyseliny). 

Pokud se hydrolýza katalyzuje zásadou, jde o zmýdelňování. Zmýdelnění můžeme rozdělit na dvě reakce a to na samotnou hydrolýzu esteru na mastnou kyselinu a alkohol a reakci mastné kyseliny se zásadou, za vzniku soli:

Děj dostal název podle postupu při výrobě mýdla, při kterém je esterem tuk (triacylglycerol) a jako hydrolytické činidlo se používají roztoky hydroxidů (zásad NaOH nebo KOH). Vzniká sodná nebo draselná sůl kyseliny (sodné mýdlo a draselné mýdlo) a alkohol (glycerol)

  palmitylglycerol + hydroxid sodný → palmitát sodný + glycerol + voda

Jednodušeji řečeno, mýdlo se vyrábí za pomocí hydroxidu sodného a vhodných tuků, v našem případě olejů. Práce s hydroxidem (louhem) je nutnou součástí výroby. Hydroxid sodný nám v mýdlech provede nutné zmýdelnění.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení