Černucha setá neboli nigelský kmín

❤️ Černucha setá (Nigella sativa)
Druh rostliny z čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae). Je to jednoletá, rychle rostoucí bylina s nitkovitě členěnými listy a pohlednými, bledě modrými květy s množstvím tyčinek. Rostlina má zajmavý způsob opylování. Plodem je tobolka. Druh pochází z oblasti od Středomoří po Indii, pravděpodobně z jihozápadní Asie. V České republice je pěstována jako okrasná letnička a vzácně zplaňuje. Semena černuchy seté se tradičně používají jako koření, známé pod názvem černý kmín. Pro mnohostranný účinek jsou již po tisíciletí využívána v domorodé medicíně. Řada účinků byla prokázána vědeckými studiemi, a to včetně protirakovinového působení.
 
Jako léčivá rostlina a koření má černucha setá bohatou kulturní historii, sahající tisíce let do minulosti, a je opředena mnoha mýty. Většinou je známa jako černé semeno. Po dlouhé věky je využívána zejména ve StředomoříArábiiIndii a Dálném východě. Zbytky oleje ze semen byly nalezeny v Tutanchamonově hrobce. Použití semen černuchy jako léčiva je zmiňováno v Bibli. Uvádí jej pod názvem Melanthion Hippokratés a Dioscorides a pod názvem Gith Plinius starší. Dávní bylináři nezřídka uváděli černuchu jako nebeskou bylinu. Prorok Mohamed popsal léčivé účinky takto: „Užívejte černé semeno, je to léčivý prostředek na všechny druhy nemocí kromě smrti”, což osvětluje jeho rozsáhlou oblibu v arabském světěAvicenna jej ve svém díle Kánon medicíny doporučuje k posílení tělesné síly a při vyčerpání a skleslosti.
 
Hlavní využití semen černuchy seté je v domorodé medicíně a bylinném léčení, používají se také jako koření. Rostlina je pěstována i jako okrasná letnička.
 
Využití v kosmetice
Olej z černého kmínu  se přidává do výrobků, určených hlavně pro problematickou pokožku a vlasy. Revitalizuje a zjemňuje pleť, má schopnost stimulovat obnovu kožních buněk a působí proti volným radikálům, zabraňuje oxidaci buněčných membrán. Tato jeho schopnost hraje důležitou roli v boji proti předčasnému stárnutí kůže. Olej posiluje křehké nehty, zabraňuje jejich třepení a sklonům k lámání.
Doporučeje se při kosmetické péči ho jemnou masáží vtírat do pokožky místo pleťového mléka nebo krému.

Péče o vlasy
Olej z černého kmínu zlepšuje kvalitu vlasů, zceluje je a je výborný obzvlášť pro vlasy suché a bez života, jelikož jeho složení je ideální pro udržení dobré hydratace. Navíc skvěle snižuje zánětlivé reakce pokožky hlavy.
Olej z černého kmínu se může míchat do vlasových masek, přidat do přírodních kondicionérů, šamponů nebo aplikovat na vlasy přímo. Pomocí masáže hlavy podpoříte stimulaci jejich lepšího růstu a eliminujete celkové vypadávání a výskyt lupů.
Na masáž hlavy stačí jedna polévková lžíce oleje, který necháme na vlasech působit cca 30 minut a následně klasicky umyjeme šamponem
 
 
 
Máme pro Vás čistý olej, a také mýdlo i šampon s přídavkem oleje této léčivky