Článek z archivu - o historii značky Alepia

https://www.neverdie.cz/lifestyle/aleppske-mydlo-skace-z-chudeho-trziste-do-predmesti-parize/

Aleppské mýdlo jsou “zelené kostky” se staletou tradicí, které nalézají útočiště v předměstí Paříže daleko od trosek města Aleppo. V průmyslových zónách Paříže, syrský mistr mýdlař pokračuje s tradicí míchání olivového a vavřínového oleje, aby vytvořil hluboce hydratující přírodní čistící prostředek, který si získal své nadšence po celém světě.

Vůně vavřínového oleje se line chodbami továrny v Santenách. Přibližně 30 km od jihovýchodu francouzského hlavního města se suší velké kostky mýdel. Hassan Harastani má na sobě bílý pracovní plášť a míchá bublající hráškově zelenou směs v obrovském hrnci, zatímco klábosí s podnikatelem Samir Constantini. Constantini, který je vyučeným doktorem, zahájil dovoz mýdel ze Sýrie v roce 2004 a později začal produkovat mýdla pod značkou Alepia.

Jeho plánem bylo otevření továrny na pomezí Aleppa s panem Harastani, mistrem mýdlařského umění, které se vše naučil od svého otce. Ale brutální syrská občanská válka, která z Aleppa udělala doutnající zříceninu, zničila jeho plány. Harastani uprchl i s rodinou krutému válčení, které proměnilo město ve světový symbol utrpení. „Do továrny jsme se ani nemohli dostat kvůli ostřelování a únosům,“ řekl.

„Opustili jsme naši zem, domovy, podniky a přátele,“ říká Constantini, zatímco s povzdechem počítá ztráty. „Míval jsem hodně zákazníků v Sýrii, ale také v zahraničí. Ve Francii, Německu, v zemích Perského zálivu, Jižní Korei, Japonsku a Číně. Byl jsem obyčejný člověk, který miloval svou práci a rodinu. Je to jediná profese, kterou jsem za 35 let poznal.“

 

Daleko od domova

Po příjezdu do Francie Constantiti znovu obnovil svůj obchod. Ale 4000 km od domova. Constantini je neústupný ohledně faktu, že mýdlo vyrobené ve Francii je v podstatě syrské. „Pokud si slavný francouzský šéfkuchař otevře francouzskou restauraci v New Yorku, je to stále francouzská kuchyně a ne NewYorská. Stejně tak je to s mýdlem. Pokud je vyrobeno mistrem mýdlářem Harastani, pak je to pravé Aleppské mýdlo.”

Celý rituál výroby mýdla začíná výběrem a mícháním olejů. Pokračuje schnutím a řezáním. Procedura je provedena podle rodinné receptury datující se více než 3000 let zpět. „ Jsem velice pyšný, že mohu v tradici pokračovat,“ říká Constantini. Know-how se neztratí a znalost přetrvá navzdory tomu, co se odehrává v Sýrii.“