Co je NO-POO

NO–POO – pro zdravé vlasy bez šamponů ….že jste ještě neslyšeli? Nebo slyšeli….a ještě nezkoušeli? Tak to si rozhodně, před přidáním jednoho z našich šamponů NO POO (vlastně nešamponů) do nákupního košíku,  přečtěte tento článek. Je skoro ŽIVOTNĚ DŮLEŽITÝ!

 art-2436545_640

Pár informací na úvod

Metoda NO–POO ( z anglického NO SHAMPOO)  je jednoduše mytí vlasů bez šamponu. Ptáte se, proč si chce dneska někdo mýt vlasy bez těch úžasných šamponů, které slibují, že naše vlasy budou vyživené, uhlazené, kudrnaté nebo že budou bez lupů a nebudou padat……? Odpověď je prostá….možná nejsou až tak úžasné a jen proto, že je něco moderní a populární, neznamená to, že je to nejlepší.  Ale vraťme se kousek do minulosti. Až někdy do roku 1800 bylo doporučováno mýt si vlasy jednou měsíčně. Dnes nepředstavitelné, že? O několik desetiletí později spatřil světlo světa první syntetický šampon….s ním přišlo i častější mytí a koncem sedmdesátých let minulého století se denní mytí vlasů stalo zcela běžným. Jistě jsou dnešní šampony daleko jemnější, ale stále nám mohou bránit v cestě k naší sexy hřívě.

Proč?

Vlasy jsou přirozeně chráněné kožním mazem (lat. Sebum) ukrytým ve folikulech a ten je důležitý pro udržení zdraví a dobré kondice našich vlasů. Časté mytí, v kombinaci s některými drastickými chemikáliemi (především syntetickými konzervanty) v šamponech, odstraňuje tuto přirozenou ochranu, a zanechává tak vlasy ve špatném stavu.

Jak dnes vypadají běžné komerční šampony?

Nádherně voní a krásně pění. Nesporně. Převážnou část tvoří voda (kolem 65-70%), asi 15% syntetické tenzidy ( např. všudypřítomný SLS ) – které kouzlí onu krásnou pěnu, ale také odmašťují povrch kůže a jsou silně dráždivé. Ty méně kvalitní produkty mohou obsahovat dokonce i další škodlivé konzervanty. Podtrženo, sečteno....příliš časté mytí a k tomu používání někdy tak trochu ´chemického koktejlu´, schovaného pod honosnými názvy nejrůznějších šamponů, našim vlasům a pokožce hlavy zkrátka ubližují.

Fajn, a co s tím??

Začněte číst etikety (a to nejen šamponů). Pokud nejste spokojeni, hledejte. Je to trochu džungle, ale dají se najít kvalitní přírodní produkty, které možná nevoní jak vanilkový pudink a nevytvoří vám při mytí pěnu jak na právě načepované sklenici piva, zato dělají, co mají, čistí totiž vaše vlasy přirozeně.

A teď konečně NO-POO

Zásadní upozornění: rozhodně to není cesta pro každého!!! Ale těm, kdo se po ní vydají, nabízí zlepšení kvality vlasů a obnovení jejich přirozenosti.

Je to jednoduché, NO-POO spočívá pouze ve výměně běžných šamponů za přirozenější způsob péče o vlasy. Níže najdete, co vše je NO-POO. Přijde vám to také jednoduché? Jenže, i tady platí rčení o trpělivosti, která růže přináší (v našem případě spíš bujnou zdravou kštici). Je to proces a na jeho začátku nebudete pravděpodobně s výsledky spokojeni. Nenechte se příliš odradit i přesto, že  vaše vlasy budou trochu (u někoho víc než trochu)  mastnější, než jste zvyklí. Mazové žlázy se musejí  jaksi ´rekvalifikovat´ a vzpomenout si, že nadbytečná produkce mazu, která vznikla v souvislosti s neustálým vysušováním pokožky agresivními chemickými složkami moderních šamponů, již není potřeba. Toto období může trvat někde kolem  2 až 6 týdnů (ale není výjimkou ani několik měsíců)  v závislosti na tom, jak často jste předtím svoje vlasy těmito šampony trápili a jaké výrobky jste používali. Během tohoto období se doporučuje denní kartáčování  vlasů, které pomáhá rovnoměrně rozptýlit přirozený maz a zabraňuje jeho nahromadění kolem folikul. To může značně usnadnit přechod na NO-POO. Když se vám podaří přečkat tuhle ne úplně zcela příjemnou část procesu, vaše vlasy se změní…......přestanou se zbytečně tolik mastit, stanou se přirozeně pevnějšími a zdravějšími. A i pokožka hlavy si bude lebedit. Zcela vymizí nepříjemné svědění a lupům můžete dát také sbohem.

Co vše je NO-POO způsob mytí vlasů?

  • Ti největší drsňáci si vystačí s vodou. Jen s vodou!
  • Soda, jablečný ocet
  • Jíly – za nás je úžasný Rasul a Růžový jíl . Bílý jíl využijete v přechodovém období jako suchý šampon
  • Mouka ( žitná chlebová )
  • Vaječný žloutek 
  • Přírodní šampony NO-POO …..ty naše najdete tady 

….a ještě by se našlo pár dalších zajímavých způsobů. 

Pro řádné mytí je nejdůležitější dostatek vody. Mycí účinky vody jsou značně závislé na teplotě a tvrdosti. Používejte teplejší vodu a v případě, že máte tvrdou vodu, zakončujte mytí vlasů octovým oplachem ( 1 lžíce na hrnek vody ). 

 

Jste připraveni být NO-POO?

Najděte si svoji vlastní cestu. Nejlepší NEEXISTUJE! Tak, jak jsme každý jiný, tak také každému bude vyhovovat jiný způsob NO-POO. Dopřejte si prostor a čas experimentovat (a neuspět!), abyste zjistili, co vám funguje nejlépe. Pokud nehledáte jen ´instantní´ řešení a dáte návratu k přirozenosti trochu času a trpělivosti,  pak se vám krása a zdraví vašich vlasů bohatě odvděčí.

 

zdroj: Tajemství kosmetiky - Vít Syrový