Olej z černého kmínu

Olej z černého kmínu - můžete znát také jako olej z černuchy nebo nigelský ( Nigella ) olej. Získává se ze semínek Černuchy seté ( Nigella sativa ). 

Léčivé vlastnosti semínek z černého kmínu jsou téměř neuvěřitelné, přesto o nich většina Čechů nikdy neslyšela! Černuchový olej je jedním z nejmocnějších látek na zemi. Pojídat lze i semínka, ale my si povíme více o využití v kosmetice.

Vlastnosti: Pro své léčebné účinky se užíval již ve starém Egyptě. Pokožku chrání, regeneruje a podporuje její přirozenou obranyschopnost. Užívá s k aromaterapeutickému ošetření obličeje a celého těla, dokonce i k masážím suché a citlivé pokožky se sklonem k alergickým reakcím ( může účinně zmírňovat některé alergické projevy). Další vlastnosti, která je nutné zmínit je antioxidační a dezinfekční schopnost. Olej posiluje vlasové kořínky a zabraňuje vypadávání vlasů. Působí i proti kožním infekcím a ekzému. 

Původ a získávání: Nigella sativa pochází z jihozápadní Asie, Středomoří a Afriky. Olej, získávaný lisováním semínek těchto rostlin, obsahuje tři důležité přírodní složky: tymochinon, thymohydrochinon a thymol.  Je prokázáno, že houby a plísně nemohou existovat v přítomnosti těchto fytochemikálií, čímž se velmi zvyšuje hodnota tohoto oleje.

černucha1              semínka černucha

 

zdroj: Tajemství kosmetiky - Vít Syrový